Aktivity na Kráľovej holi

Cestná cyklistika

Milujete rýchly asfalt, stúpanie a poriadne výzvy? Máme pre vás skvelú správu: 6 km novej cesty z obce Šumiac – s prevýšením 600 metrov, cez malebné lesy až do Predného sedla (1 430 m n. m.). Čaká vás kvalitný asfaltový povrch (ideálny pre cestné bicykle), pokojná prírodná scenéria bez áut a hluku a na konci – zaslúžený oddych s občerstvením na Chate pod Kráľovou hoľou.

Skutoční „echt“ cyklisti si môžu trasu predĺžiť a nazbierať ďalšie výškové metre, ak odštartujú už na Červenej Skale alebo zvolia pohodlnú cyklospojku Telgárt – Šumiac, taktiež po asfalte.

Na Chatu pod Kráľovou hoľou už aj na cestnom bicykli

Upozornenie: Lesná cesta je nad obcou Šumiac uzatvorená pre motorovú dopravu ale s výnimkou obslužných vozidiel, jazdite opatrne pretože stret s motorovým vozidlom je možný. Úsek od Predného sedla na vrchol Kráľovej hole nie je aktuálne vhodný pre cestné bicykle z dôvodu horšieho povrchu. Rekonštrukcia tohto úseku je plánovaná na rok 2026.

Maximálna povolená rýchlosť je na ceste 30 km/h, platí pre každého a v každom smere.

Neprehľadný vysokohorský terén a strmý charakter trás vyžaduje prísne dodržiavanie bezpečnostného kódexu cyklistu.

Cesta je majetkom Lesov Slovenskej Republiky a je dôležité rešpektovať Zákon o lesoch.

V Národnom parku Nízke Tatry sa musia návštevníci riadiť zásadami správania podľa návštevného poriadku.

Najobľúbenejšie cestné cyklotrasy

Objavte ikonickú cestu na Kráľovu hoľu

Gravel a horská cyklistika

Okolie Kráľovej hole ponúka vynikajúce podmienky pre horskú cyklistiku s množstvom značených cykloturistických trás v atraktívnom horskom prostredí.

Skutočnou „čerešničkou na torte“ je epický výšľap na samotný vrchol Kráľovej hole. Trasa zo Šumiaca je dlhá 12 km s celkovým prevýšením 1 040 m a počas výstupu sa naskytujú nádherné panoramatické výhľady na Slanské, Zemplínske a Chočské vrchy, Západné a Vysoké Tatry.

Povrch trasy: spodných 6 km – nový asfaltový povrch, horných 6 km – starší a poškodený asfalt. Horskí cyklisti sa môžu na trasu napojiť aj z iných smerov – z Telgártu, Pustého Poľa alebo Liptovskej Tepličky.

Najobľúbenejšie MTB cyklotrasy

Kráľová hoľa je výzvou aj pre športovcov

Ikonický horský maratón na bicykloch Horal, horský beh do vrchu Vertikal Kilometer alebo nová časovka do vrchu na cestných bicykloch. Unikátne prostredie prináša svojou variabilitou výzvy pre širokú škálu športovcov.

Na výstup využívajte len turistické značené chodníky a zvýšte opatrnosť pri križovaní s lesnou cestou (frekventovaný pohyb cyklistov). Na vrchole Kráľovej hole nie je žiadna možnosť úkrytu pred nepriazňou počasia. Plánujte svoj výlet zodpovedne. Nezabudnite si zobrať dostatok vody, vetrovku a ochranu proti slnku – otvorený hrebeň býva veterný a bez tieňa. Nachádzate sa v Národnom parku Nízke Tatry s jedinečnou faunou a flórou. Prosím rešpektuje návštevny poriadok.

Turistika na Kráľovej holi

Ikonický vrchol s nezabudnuteľnými výhľadmi
Kráľova hoľa (1 946 m n. m.) patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie vrcholy Nízkych Tatier. Je opradená legendami, ospevovaná v ľudových piesňach a jej majestátny tvar je nezameniteľný z diaľky. Výstup na vrchol ponúka skvelý turistický zážitok a odmenu v podobe panoramatických výhľadov na Tatry, Slovenský raj, Veporské vrchy a ďalšie pohoria Slovenska.

Trasy sú dobre značené a zvládnuteľné pre zdatnejších turistov počas celej sezóny – od jari do jesene. V zime býva výstup možný so snežnicami alebo skialpinistickým vybavením, v prípade tvrdého podkladu s mačkami a paličkami. Na vrchole sa nachádza televízny vysielač (verejnosti neprístupný).

Cesta sa dá spestriť návštevou chaty pod Kráľovou hoľou pri ceste zo Šumiaca alebo prechodom cez Skalisko a Kráľovu skalu, pri ceste z Telgártu. Tieto trasy aj s výstupom na vrchol spája náučný chodník.

Cesta hrdinov SNP – viac než len túra

Cesta hrdinov SNP je viac než len turistická trasa – je to symbol národa, výprava naprieč Slovenskom aj sebou samým. Vedie od Duklianskeho priesmyku po Devín, meria vyše 760 km a nesie v sebe pamiatku boja za slobodu, hrdosť a vytrvalosť. Jedným z jej najsilnejších úsekov je výstup na Kráľovu hoľu (1 946 m n. m.), ktorý začína najčastejšie z obce Telgárt (885 m n. m.) po červenej značke E8. Trvá približne 2,5 až 3 hodiny podľa kondície a podmienok. 

Kráľova hoľa ponúka nielen panoramatické výhľady, ale aj hlboký kultúrny a historický odkaz. Trasa ďalej pokračuje hrebeňom Nízkych Tatier cez Andrejcovú, až na Čertovicu a patrí k najkrajším úsekom celej SNP. Po tejto ceste kedysi kráčali vojaci, partizáni i civilisti – dnes turisti, bežci či pútnici, každý so svojím dôvodom, no s rovnakou úctou k tým, ktorí šli pred nami. Cesta hrdinov SNP je skúškou vytrvalosti, spomienkou aj očistou, ktorá pripomína, že sloboda nikdy nebola samozrejmosťou.

Najobľúbenejšie turistické trasy

Trasy na všetky svetové strany

Všetky cesty vedú na Kráľovu hoľu, ktorá poskytuje viaceré možnosti a má vždy čo ponúknuť aj pri opakovaných návštevách. Môžete si vybrať cestu hrebeňom Nízkych Tatier a ikonickú cestu SNP, trasu s chatou na polceste, skalnatý vrchol prerastený kosodrevinou, nenáročnú obchádzku po ceste alebo tiché, málo frekventované cesty. Každý si vyberie to správne v danej chvíli.

Paragliding - lietanie z vrcholu legiend

Kráľova hoľa (1 946 m n. m.) je aj obľúbeným štartovacím bodom pre paraglidistov. Vďaka otvorenému hrebeňu, výraznému prevýšeniu a nádherným výhľadom patrí medzi najkrajšie a najikonickejšie miesta na lietanie v rámci Slovenska. 

Termické podmienky najmä počas jari a leta, široký priestor na štart, veľké prevýšenie s prístupom po ceste a k tomu výhľady do srdca Slovenska – to sú ideálne podmienky i na dlhé prelety. Najčastejšie sa štartuje na juhovýchod a juhozápad. Pristávacie plochy sa nachádzajú v okolí obcí Šumiac, Telgárt alebo na lúkach v podhorí.

Kráľova hoľa leží v chránenom území (NAPANT). V prípade organizovaných letov je potrebné rešpektovať pravidlá ochrany prírody, koordinovať aktivity a sledovať aktuálne obmedzenia.

Čarovná a drsná zima na Kráľovej holi

Kráľova hoľa leží v území Národného parku Nízke Tatry – pohyb mimo značených trás je obmedzený. Rešpektujte prírodu, sezónne uzávery a pravidlá ochrany prírody. Na vrchole nie je žiadna možnosť úkrytu pred nepriazňou počasia. Plánujte svoj výlet zodpovedne.

Skialpinizmus

Skialpinizmus na Kráľovej holi – zimná klasika Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je v zime obľúbeným cieľom skialpinistov z celého Slovenska. Jej široké, otvorené svahy a relatívne nenáročný terén z nej robia ideálne miesto pre rekreačný aj pokročilý skialpinizmus. Výstup i zjazd ponúkajú nádherné výhľady a nezabudnuteľný zážitok v srdci zimných Nízkych Tatier.

Trasy vedú väčšinou po lesných a servisných cestách, v hornej časti otvoreným terénom. Výhodou je možnosť výstupu bez lavínového nebezpečenstva, no v extrémnych podmienkach treba zvýšiť opatrnosť – vrcholová časť býva vystavená vetru a rýchlym zmenám počasia.

Najčastejšie výstupy:

zo Šumiaca – klasická a najvyužívanejšia trasa (po lesnej ceste, cca 12 km)

z Telgártu alebo Pustého Poľa – pre skúsených skialpinistov

z Liptovskej Tepličky – dlhšia, ale panoramatická

z Pohorelej po hrebeni cez Andrejcovú

Skialpinistický areál Kráľová hoľa

Skialp je v daných lokalitách povolený od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe slnka a hodinu pred západom slnka, 50 metrov od zimného tyčového značenia alebo značeného turistického chodníka.

Areál je ohraničený na severe a východe cestou Šumiac – Kráľová hoľa a červenoznačkovaným turistickým chodníkom č. 0801 Telgárt – Kráľová hoľa a na západe líniou sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou – hrebeň Vyšné Rovienky.

Dôležité: Nezabúdajte, že sa pohybujete v území národného parku – rešpektujte prírodu, vyhýbajte sa rušeniu zveri a sledujte aktuálne snehové a poveternostné podmienky.

Bežkovanie

Bežkovanie pod Kráľovou hoľou – tiché stopy v srdci prírody
Okolie Kráľovej hole ponúka aj v zime tiché útočisko pre milovníkov bežeckého lyžovania. Vďaka mierne zvlnenému terénu a otvoreným výhľadom si prídu na svoje rekreační bežkári aj skúsenejší športovci.

Prístup z Liptovskej Tepličky či Telgártu – voľné terény a lesné cesty vhodné na backcountry bežky.

Trasy nie sú strojovo upravované, preto sa odporúčajú širšie bežky (backcountry) a základná orientácia v teréne. Odmenou je ticho, pokoj a výhľady na zimné Nízke Tatry.

Odporúčaná trasa:

z obce Šumiac po Predné sedlo (cca 6 km) na novom rovnom asfaltovom povrchu pod snehom; ideálne na klasiku aj korčuľovanie, ale pozor na veľké prevýšenie

Najobľúbenejšie bežkárske trasy